15.3.2021

Střediskové uzlování aneb Hry s uzly 2021

Prosíme o vyplnění krátkého anonymního zhodnocení tohoto střediskového uzlovacího týdne. https://forms.gle/RqyPFfVpZcwMMNuu9

Uzly za celý týden je možné nahrávat nejpozději do soboty 27. 3. 15:00

V případě dotazů se můžete obrátit na email: 5.oddil.vodnich.skautu@skaut.cz

SKAUTKY A SKAUTI

pondělí 22. 3.

Kotevní úvaz

Tomuto uzlu se také někdy říká rybářský úvaz. Název „kotevní“ jej ale vystihuje lépe. Jde o velmi spolehlivý a pevný uzel, takže staří námořníci neváhali jím připevňovat to nejdůležitější – kotvu. Úvaz se používá ale i na vyvázání lodi ke kruhu nebo přivazování vybavení třeba do kroužků sedacího postroje. Jeho dvojitá smyčka je pojištěná přídavným polovičním uzlem. 


Zde můžete vložit fotku uvázaného uzlu.

Turbánek

Turbánek je součástí kroje nejen skautů a skautek. Když budete mít delší šňůrku a budete v oplétání pokračovat, můžete si vyrobit i vícepatrový turbánek. Pokud každé patro propletete jinou barvou, můžete mít i několikabarevný turbánek.

Návod:
a.      Při oplétání okolo válcových předmětů napřed uvažte okolo předmětu obyčejný uzel. Volný konec veďte za předmětem vlevo od uzlu a zpět dopředu. Pak volný konec prostrčte skrz uzel.
b.      Veďte volný konec zpět vlevo nad pramenem vpravo a pod levým pramenem.
c.       Pokračujte za předmět na levou stranu a okolo něj dopředu dolů, pak nad, pod a nad prameny podle obrázku až na pravou stranu uzlu.
d.      Základ dokončete převedením volného konce za předmětem dolů a dopředu vedle pevného konce.
e.      Teď můžete uzel dotáhnout, zdvojit, ztrojit, …
Po zdvojení a dotažení dostanete výsledný uzel.


Zde můžete vložit fotku uvázaného uzlu.

úterý 23. 3.
středa 24. 3.

Uzel Windsor (kravatový uzel)

Vázání tohoto uzlu si můžete natrénovat s uzlovačkou nebo přímo na své (tátově) kravatě.


Zde můžete vložit fotku uvázaného uzlu.

Opičí pěst

Uzel Opičí pěst byl často používán na konci záchranného lana vyhozeného z lodi, stal se tak symbolem solidarity a přátelství. Podle dávných zvyků by měl být tento uzel věnován kamarádovi, starému nebo novému, jako symbol přátelství. Opičí pěst je používána námořníky jako závaží, což usnadňuje házení lana. Bývá vázána na konci provazu, který se vyhazuje z lodi do doku. Používali ji také rybáři k obsazení sítě mezi dvěma loděmi a vlečnými sítěmi pro větší úlovek ryb. Těžký uzel byl někdy využíván i jako zbraň z ruky do ruky, kterou námořníci nazývali „slungshot“ (výstřel).


Zde můžete vložit fotku uvázaného uzlu.

čtvrtek 25. 3.
pátek 26. 3.

Hasičská židle

Tento uzel tvoří dvě nastavitelné uzamykatelné smyčky. Skládá se z uzlu pouta zakončeného zajišťovacím polovičním závěsem kolem každé smyčky. Smyčky zůstávají nastavitelné, dokud nejsou napnuté závěsy.
Uzel poprvé zavedl viktoriánský hasič Eyre Massey-Shaw v roce 1876. V té době hasiči tento uzel používali jako záchranný postroj schopný podporovat osobu při zvedání nebo spouštění osoby do bezpečí. Při uvázání uzlu na obou koncích lana by měl systém ok udržet i člověka v bezvědomí. Jedná se pouze o provizorní postroj, pokud nejsou k dispozici běžné techniky záchrany.


Zde můžete vložit fotku uvázaného uzlu.

SVĚTLUŠKY A VLČATA

pondělí 22. 3.

Pouta

Tento uzel je možné použít jako náhradu pout. Může ale sloužit i k jiným účelům. Lovci mohou uzel použít pro přesun úlovku a farmáři pro omezení pohybu zvířat. Ve výjimečných případech se dá tento uzel použít i jako záchranářský, pokud potřebujete například někoho vytáhnout z propasti. Zachraňovaná osoba se na lano přiváže za zápěstí nebo kotníky a může se vytáhnout. Je to ale pouze nouzové řešení, pokud vyčerpáte jiné možnosti! Lana (zvláště pokud jsou úzká) mohou na končetinách zanechat vážná poranění.


Zde můžete vložit fotku uvázaného uzlu.

Uzel dobrého skutku (dobráček)

Uzel dobrého skutku (dobráček) je ozdobný uzel, který se uplatňuje obzvláště jako skautský symbol – váže se na skautském šátku. Jméno dostal z podobného důvodu, jak lidová moudrost popisuje vázání uzlu na kapesníku. Muži si tímto uzlem svazovali cípy šátku, aby nezapomněli toho dne vykonat dobrý skutek. Teprve pak jej mohli rozvázat. I dnes jej některé skautské skupiny používají jako připomínku ke konání dobrých skutků, ale nerozvazují jej.


Zde můžete vložit fotku uvázaného uzlu.

úterý 23. 3.
středa 24. 3.

Alpský motýlek

Slouží k připojení členů ledovcového družstva k lanu přes karabinu. Obecněji by šlo říci, že je vhodný pro navázání na lano přes karabinu. Lze jej jednoduše uvázat v rukavicích, díky více ohybům méně snižuje pevnost lana (méně než osmičkový nebo vůdcovský uzel) a po zatížení se lépe rozvazuje. Vzniklé očko navíc, závisle na své délce, dávám členům družstva určitou míru flexibility a volnosti při chůzi na laně.


Zde můžete vložit fotku uvázaného uzlu.

Uzel pro zatížení konce lana

Tento uzel slouží k zatížení konce lana. Při hodu lano lépe poletí vzduchem, pokud je jeho konec zatížený například tímto uzlem. Uzel byl původně využíván v námořnictví, kdy byl vázán na konci lana, které sloužilo k tažení většího lana používaného ke kotvení nebo tažení lodi.


Zde můžete vložit fotku uvázaného uzlu.

čtvrtek 25. 3.
pátek 26. 3.

Osmičkový uzel

Jde o pevný uzel, který je zároveň poměrně šetrný k lanu. Na moři se nejčastěji používá na koncích lan, které pak nevyklouznou tak snadno z ruky. Osmička je mezi námořníky nejpoužívanější koncový uzel. I po velkém zatížení se rozvazuje snadněji než jiné uzly. Takzvaná protisměrná osmička se používá k velmi spolehlivému spojení dvou lan. Na konci jednoho z lan uděláte osmičkový uzel a druhým lanem tento uzel sledujete v opačném směru. Pro své výhody je osmičkový uzel velmi oblíbený i u horolezců. 


Zde můžete vložit fotku uvázaného uzlu.